בריאות הנפש

בני האדם בנויים בחלוקה לשניים – גוף ונפש. כאשר האחד מהם אינו בריא ואינו פעיל בצורה תקינה, הרי שגם השני סובל ואותו האדם נקלע לבעיה תפקודית כזו או אחרת.

בריאות הגוף היא דבר מוחשי שקל לחוש, לצפות ולהיות מודעים אליו, ועל כן פגיעה כלשהי בגופנו, כזו המשפיעה על איכות חיינו או התפקוד שלנו, הינה דבר בולט לעין הן עבורנו והם עבור הסובבים אותנו. יחד עם זאת בריאות הנפש נחשבת בעיניי רבים לחשובה יותר הגם שאינה מוחשית או חשופה כמו זו הגופנית. בריאות הנפש היא המשפיעה הישירה על התפקוד, איכות החיים והקשר שלנו עם הסביבה ועל כן חשוב לתת עליה את הדעת ולטפל בה בעת כל בעיה שמודעים אליה.

בריאות הנפש מושפעת על ידי גורמים רבים היכולים כל אחד בצורתו להשפיע על חיינו, בין אם לחצים כספיים שמובילים לחרדות קיומיות, מריבות חוזרות ונשנות עם בני הזוג שמובילים לדיכאונות, פגיעה גופנית המגבילה אותנו ומובילה לטראומה נפשית, התמכרויות לאלכוהול, הימורים או סמים, מוות של קרוב משפחה אהוב, נוכחות באירוע טראומטי ועוד.

מצבים אלו מובילים כל מי שחווה אותם לקבלת ייעוץ וטיפול פסיכולוגי על ידי איש מקצוע אשר יוכל לזהות את הבעיה, הגורם לה ואת דרכי הטיפול המתאימות בה עבור אותו הנפגע.

טיפול בבריאות הנפש הינו דבר חשוב ביותר ורצוי כי יבוצע במהרה עם מודעות של המטופל לכך שהוא זקוק לטיפול שכזה על מנת לחזוק לשגרת חייו ולשפר את איכות חייו. לעתים די בשיחה קצרה למוקד המספק שירותי טיפול בבריאות הנפש כדי להתחיל תהליך שכזה.