טיפול פסיכולוגי משפחתי

משפחה היא הרכב הכולל מערכת יחסים מורכבת ביותר בין מבוגרים וילדים, בין המבוגרים עצמם ובין הילדים עצמם. מערכת שכזו מושפעת רבות משינויים העוברים עליה מדי כמה ימים או שבועות באופן דינאמי ועל כן מדובר במערכת רגישה ביותר שיש מאמץ עילאי לשמור עליה מתפקדת ברמה גבוהה ובליווי של שמחת חיים ואיכות חיים משפחתית.

אלא שמצב אידיאלי שכזה קשה מאוד להשגה עבור רוב המשפחות ובעיקר כאשר ישנם לחצים שונים על כל אחד מבני המשפחה המשפיעים על המערכת כולה ויוצרים לעתים משברים, מריבות וויכוחים בתוך המשפחה עד שהיא אינה מתפקדת כראוי או בכלל.

דוגמאות ללחצים והשפעות שכאלו לא חסרות:


  • הילדה אינה משתלבת חברתית בבית הספר והופכת מסוגרת
  • הילד אינו מקבל את כל שרוצה והופך לבעל תחושת קיפוח תמידית
  • האם אינה מצליחה לשלב בין הבית והעבודה והופכת מתוסכלת
  • האב מתקשה לעמוד ביוקר המחייה הגבוה ונתון בחרדות כלכליות

אלו בהחלט רק דוגמאות קטנות מהחיים של משפחות רבות בישראל אשר כולם יחדיו מובילים למשברים חמורים ואי תפקוד משפחתי כראוי. בדיוק לשם כך יש צורך בקבלת טיפול פסיכולוגי משפחתי.

במסגרת טיפול שכזה, שניתן לערוך במסגרת פרטנית מול בני המשפחה, במסגרת משפחתית כוללת או שילוב של השניים, מעלים את הבעיות המפריעות לבני המשפחה בחיי היום יום, ביחסים ביניהם ובזווית הראייה שלהם על פתרון למצב הבעייתי.

לאחר שמבוצע אבחון פסיכולוגי שכזה ניתן להתחיל בטיפול פסיכולוגי משפחתי המעלה פתרונות, דרכי התמודדות עם הבעיות וחיזוק הקשר המשפחתי כך שהמאמץ לחזור לתפקד כמשפחה מאוחדת ומאושרת יהיה מוצלח ומהיר כמה שניתן.

במרבית המקרים טיפול פסיכולוגי משפחתי נמשך לאורך סידרה של 10-20 מפגשים בני שעתיים וכולל קביעת תרגולות, נהלים ושינוי דרכי התנהגות של בני המשפחה ולכן חשוב רצונן לשפר את המצב ולהיות מודעים אליו.