גמילה מהתמכרויות

כאשר אנו שומעים את המילה התמכרות, עבור מרביתנו מה שעולה לראש הוא התמכרות לסמים, אלכוהול או הימורים. אלו נחשבות התמכרויות נפוצות וידועות אך למעשה ישנם עשרות סוגים של התמכרויות נוספות כגון: התמכרות לאינטרנט ו\או למובייל, התמכרות לטלוויזיה, התמכרות לסקס ו\או פורנוגרפיה, התמכרות למאכלים שונים, התמכרות לקניות וכדומה.

המשותף לכל התמכרות שכזאת הוא בדרך כלל סביב שני נושאים: חוסר היכולת לשלוט בהתמכרות וחוסר ההבנה כי ישנה התמכרות. במידה ומגיעים להבנה כי ישנה התמכרות, אם בצורה עצמאית או באמצעות "עזרה" של חברים או בני משפחה, הרי שזהו שלב חשוב בדרך לפתרון של אותה ההתמכרות.

גמילה מהתמכרויות אינה עניין קל ומהיר. לרוב מדובר בתהליך בו יש לעבור אבחון של הבעיה, הסיבות שלה ומציאת דרכים כיצד, עבור אותו "מכור" ספציפי, ניתן להביא לפתרון יעיל לאורך זמן או כזה שיהפוך תמידי.

גמילה מהתמכרויות רצוי שתיעשה על ידי איש מקצוע דוגמת פסיכולוג אשר מסוגל לאבחן את המטופל הניצב מולו, את הסיבות שהובילו אותו לאותה ההתמכרות, גורמים ממריצים להתמכרות ודרכים להתמודד עם ההתמכרות הזו בצורה שתהיה נוחה ואפקטיבית.

טיפול של גמילה מהתמכרות נע במרבית המקרים סביב טיפול פרטני או בקבוצות והוא בעיקר כולל שינוי דרכי חשיבה ושינוי של דפוסי התנהגות של המטופל סביב אותה התמכרות.

לעתים מומלץ לערב בני משפחה קרובים על מנת שאלו יקבלו ייעוץ מקצועי כיצד יוכלו לעזור לאותו "מכור" לעבור את התהליך ביתר קלות והצלחה וכיצד לתמוך בו לאורך התהליך בדרך נכונה ויעילה.

חשוב כי גמילה מהתמכרויות תהיה מבוצעת על ידי אנשי מקצוע בעלי ידע וניסיון בנושא זה.