פסיכולוג קליני 


פסיכולוגיה היא עולם ומלואו עם תחומי עיסוק שונים למי שקיבלו הכשרה במקצוע זה, כאשר פסיכולוג קליני הוא אחד הנפוצים והיותר שימושיים שבהם.
 

פסיכולוג קליני עוסק  במספר תחומים עיקריים:


  • טיפול פסיכולוגי
  • פסיכותרפיה
  • הערכה ואבחון פסיכולוגי

מעבר לכל אלו יש התמחויות ספציפיות של פסיכולוגיים שלמדו כיצד להעניק טיפולים ספציפיים בנושאים שונים כגון: הפרעות אכילה, הפרעות חרדה, מחלות נפשיות וכדומה. חשוב מאוד כי תהיה התאמה ביכולות וידע הפסיכולוג ובעיית המטופל בו הוא מטפל על מנת להגיע ליעילות מרבית בתהליך הטיפול.

פסיכולוג קליני עובד עם כל הגילאים ובמסגרות שונות מפרטני (ילדים, נוער ומבוגרים) ועד קבוצות טיפוליות שונות כגון זוגות, משפחות ואף מסגרות רחבות יותר.
 

פסיכולוג

 

קיימות מספר גישות של פסיכולוגים קליניים לטיפול במטופלים שלה:


טיפול פסיכודינמי: עוסק בתהליכים נפשיים שעוברים על המטופל ומדובר בתהליך טיפולי ארוך יחסית בו יש צורך למצוא את הגורם לכך תוך כדי למידת המטופל לאורך כל חייו (ילדות, התבגרות, חיים זוגיים, חיים חברתיים, תעסוקה וכדומה) ולנהל טיפול מתמשך עד לשיפור המצב ומציאת פתרון לבעיה.


טיפול קוגניטיבי התנהגותי: טיפול קצר יותר בעל התמקדות ספציפית בבעיה (חרדה, טראומה וכו'), שיפור זווית הראייה של המטופל בנוגע למצב ומציאת דרכים עבורו להתמודד עם אותה בעיה.


מעבר לשני אלו ישנו כמובן הנושא הנפוץ בו עוסקים פסיכולוגיים קליניים והוא זה של אבחון והערכה פסיכולוגיים אודות נפש האדם, אישיותו, כוחות נפשיים, אגו, עולמו הפנימי וכדומה. המטרות לאבחונים שכאלו שונות ומתבססות על מבחני אינטליגנציה ומבני אישיות, התרשמות קלינית אישית של המאבחן ועוד.